RESURS DŹWIGNIKA
W związku z nowelizacją rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii
z dnia 30 października 2018 roku w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji Urządzeń Transportu Bliskiego, wprowadzono szereg nowych i jak się okazuje bardzo istotnych zmian mających wpływ na dalszą możliwość eksploatacji UTB.
Główną zmianą dotyczącą rozporządzenia jest konieczność przeprowadzenia Resursu urządzeń podlegających
przeglądom UDT.
1. Resurs – co to jest?
2. Kto może przeprowadzić resurs?
3. Jak wyliczyć resurs?
4. Co jeśli urządzenie ma przekroczony resurs?
1. Resurs – co to jest?
Resurs urządzenia - wyznacza graniczne parametry stosowane do oceny i identyfikacji stanu technicznego określone na podstawie liczby cykli pracy i stanu obciążenia UTB w założonym okresie eksploatacji z uwzględnieniem rzeczywistych warunków użytkowania.
Od dnia 6 grudnia 2019r inspektor UDT nie przystąpi do badania urządzenia, jeżeli nie będzie przygotowany resurs urządzenia.
2. Kto może przeprowadzić resurs?
- Odpowiedzialność za przeprowadzenia resursu spada na eksploatującego urządzenie
- Eksploatujący może zlecić to badanie osobie kompetentnej czyli najczęściej konserwatorowi, który ma największą wiedzę dotyczącą urządzenia
Zgodnie z ww. Rozporządzeniem, na eksploatującego nałożone zostały następujące wymagania:
• § 7.4. Eksploatujący, w przypadku braku rejestracji przebiegu eksploatacji UTB z przyczyn od niego niezależnych, odtwarza go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
• § 7.5. Eksploatujący, w przypadku gdy nie jest znany resurs UTB, określa go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.
W przypadku braku informacji o przebiegu eksploatacji UTB należy taką informację uzyskać w oparciu o przyjęte założenia niniejszego dokumentu, norm, uznanych specyfikacji technicznych, wytycznych producentów podobnych urządzeń lub obwiązujących przepisów. Sytuacja tu opisywana w głównej mierze dotyczy urządzeń:
1. a) dla których wcześniej nie prowadzono rejestracji eksploatacji, czasu pracy lub cykli roboczych wykonywanych przez UTB;
2. b) urządzeń zakupionych na rynku wtórnym, które nie posiadają historii eksploatacji.
Przyjęte założenia muszą być określone w przedstawionych dokumentach dotyczących założonego przebiegu eksploatacji z uwzględnieniem wymagań określonych dla resursu, o którym mowa w rozporządzeniu i wyjaśnieniach dotyczących tego aspektu.
• § 7.6. Eksploatujący, w przypadku przekroczenia resursu UTB, przeprowadza ocenę stanu technicznego UTB lub zleca jej przeprowadzenie.
• Dopuszczalnym jest w przypadku przekroczenia resursu UTB zlecenie wykonania stosownych działań, związanych z oceną stanu technicznego UTB, osobie kompetentnej zdefiniowanej w wyjaśnieniach do § 2. Ocena stanu technicznego może wymagać udziału laboratorium. W takim przypadku wymagane badania powinno przeprowadzić CLDT lub laboratorium uznane przez UDT, w myśl przepisów o dozorze technicznym.
3. Jak wyliczyć resurs?
Część urządzeń ma wbudowane w płytkę główną liczniki czasu pracy urządzenia.
W takim przypadku wyliczenie resursu jest bardzo proste.
Przeliczamy czas pracy na liczbę podniesień i uzyskujemy wynik.
W sytuacjach, kiedy nie jest możliwe odtworzenie historii eksploatacji urządzeń UTB, resurs wydaje się być niemożliwy do wykonania. Czy rzeczywiście? Resurs przeprowadzamy, wykorzystując wszelkie dostępne informacje techniczne, na temat eksploatowanych urządzeń. Są to tabliczki znamionowe, dokumentacja z przeglądów i badań technicznych, protokoły z napraw, a także dokumentacja techniczna producenta oraz obowiązujące normy dla wybranych rodzajów maszyn. Ich wyniki również są bardzo pomocne przy wykonaniu resursu.
4. Co jeśli urządzenie ma przekroczony resurs?
Przegląd specjalny – remont kapitalny
Przegląd specjalny UTB, jak sama nazwa wskazuje, jest szczegółowym przeglądem Urządzeń Transportu Bliskiego, dla których resurs został osiągnięty. Zadaniem przeglądu specjalnego, jest potwierdzenie stanu technicznego urządzenia i ewentualne wykonanie napraw lub remontu. Wykonanie przeglądu specjalnego jest niezbędne do tego, by w dalszym ciągu bezpiecznie eksploatować urządzenie.
Przegląd specjalny i jego zakres
Zakres przeglądu specjalnego szczegółowo określa instrukcja eksploatacji urządzenia.
W przypadku, kiedy brak jest wytycznych co do przeglądu specjalnego zastosowanie mają stosowne normy ,wiedza inżynierska i techniczna.
Najważniejsze elementy, które należy sprawdzić to:
- konstrukcja nośna
- napęd
- instalacja elektryczna
- instalacja hydrauliczna, pneumatyczna
- układy i systemy bezpieczeństwa
Remont kapitalny po przeglądzie specjalnym
Kiedy zostanie przeprowadzony przegląd specjalny, eksploatujący urządzenie podejmuje decyzję czy przystępuje do remontu czy decyduje się złomować urządzenie.
Złomowanie dotyczy maszyn które, wymagają wymiany elementów nośnych gdzie koszt wymiany jest zbyt wysoki do wartości urządzenia.
Podobna sytuacja jest kiedy nie ma dostępu do części zamiennych.
Ukończony remont kapitalny
Po remoncie kapitalnym zgodnym z zaleceniami z
przeglądu specjalnego, urządzenie zyskuje nowy resurs. Jego czas jest liczony z dniem rozpoczęcia pracy po remoncie kapitalnym.
Chcesz sprawdzić czy Twój podnośnik osiągnął Resurs?
Napisz w komentarzu!!!